Dziś jest Sobota, 25.05.2019,imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
Strona główna »  Galerie

Galerie

wstecz
drukuj

2009-07-13 10:27:10

Otwarcie oczyszczalni w Łazach


     Dziesiątego lipca, w miejscowości Łazy, otwarto oczyszczalnię ścieków i oddano do użytku sieć kanalizacyjną.
     Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: starosta Jan Żychliński, wójt Tomasz Tymoftyjewicz, przewodnicząca Rady Gminy Ludwika Kwiadas-Wierzbicka i radna Bogusława Nitek.

     Oczyszczalnia ścieków w Łazach jest oczyszczalnią biologiczną z zastosowaniem technologii MBBR – połączenia technologii osadu czynnego i złoża ruchomego „EvU-Perl” przedmuchiwanego sprężonym powietrzem oraz pełnej tlenowej stabilizacji osadu nadmiernego. Innymi słowy – jest to połączenie oczyszczalni biologicznej z przedmuchiwanym i ruchomym złożem.
     Budowa oczyszczalni została ukończona w lipcu ubiegłego roku, natomiast budowa sieci kanalizacyjnej w kwietniu br. 
     Nowa oczyszczalnia jest kilkakrotnie tańszą alternatywą dla działającej już od roku 1995 oczyszczalni w miejscowości Kampinos ‘A’. Zajmuje niewiele miejsca - jako obiekt budowlany jest praktycznie niewidoczna i nie wymaga ciągłej obecności osoby nadzorującej. 
     Jest zaprojektowana i wykonana dla 300 odbiorców. Obecnie jest do niej podłączonych 40 gospodarstw domowych z miejscowości Wola Pasikońska. Długość sieci ciśnieniowo-kanalizacyjnej wynosi 2700 m. 
     W dobie cięcia kosztów i szczególnej dbałości o ochronę środowiska takie technologie mają niebywałą rację bytu - środowisko nie jest cyklicznie zanieczyszczane przez (bardzo często) nieszczelne szamba, a ich właściciele znacznie oszczędzają na wywozie nieczystości. 
     Taka sama oczyszczalnia powstanie również w strefie inwestycyjnej miejscowości Stare Gnatowice.

Galeria: