Dziś jest Niedziela, 25.08.2019,imieniny Belii, Ludwika, Luizy
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2016-05-24 13:37:00

VII Dzień Dziecka w Żelazowej Woli


Impreza pod hasłem "Rytm w sztukach" odbędzie się 5 czerwca 2016 w godz. 10.00-17.00. Wstęp wolny dla osób z dziećmi.

Łączy muzykę, taniec, rzeźbę, architekturę, literaturę, przyrodę  i wiele aspektów życia. Rytm, podstawowe pojęcie w sztuce i jeden z wątków wystawy czasowej w oddziale Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, to temat przewodni VII edycji Dnia Dziecka w Żelazowej Woli. Zapraszamy na artystyczne, rodzinne święto, które spędzimy z wybitnymi artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuki.

Z dr Leszkiem Lorentem z Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie odbędziemy, zagramy na egzotycznych instrumentach takich jak damaru czy krotale oraz dowiemy się jak perkusyjną podróż do najdalszych zakątków świata wykonać instrument z przedmiotów codziennego użytku.

Rytm wytańczymy z Marią Stokłosą, tancerką i choreografką, przewodniczącą Rady Programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca, stypendystką MKiDN, współpracującą z najwybitniejszymi artystami z całego świata, która stworzyła m.in. taneczne interpretacje do muzyki Chopina czy Lutosławskiego.

Dr Rafał Rychter, prodziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, odtworzy pracownię rzeźbiarską, w której przyjrzymy się procesowi twórczemu artysty oraz wykonamy mały szkic postaci z gliny, zaś Aleksandra Mazurkiewicz z Pracowni Medalierskiej oraz ASP stworzy z uczestnikami warsztatu podobiznę Fryderyka Chopina techniką medalierską.

Zachęcamy do przybycia także rodziców niemowlaków. Po raz kolejny zaproponujemy warsztaty umuzykalniające wg metody Gordona prowadzone przez Anitę Wleklińską, autorkę audycji i prowadzącą koncerty dla najmłodszych.

W modernistycznym parku otaczającym Dom Urodzenia Fryderyka Chopina przeprowadzimy  grę terenową z nagrodami poświęconą rytmom w przyrodzie, zaś rodzice będą mogli wysłuchać porad architekta krajobrazu Jakuba Botwiny, który opowie jak zaprowadzić rytm w ogrodzie przydomowym.  Nie zabraknie również wspólnego sadzonkowania.

Rytm odkryjemy także w dziełach Witolda Lutosławskiego i Juliana Tuwima. Do wierszy poety kompozytor stworzył piosenki, które staną się punktem wyjścia do ćwiczeń aktorskich prowadzonych przez Jolantę Denejko, reżyserkę współpracującą z różnymi  scenami teatralnymi i  autorkę wielu warsztatów dla dzieci. Finałem będzie recital fortepianowy, na którym usłyszymy m.in. „Rzeczkę” i Ptasie plotki”, które w pięknym parku powstałym na cześć Fryderyka Chopina zabrzmią wyjątkowo.

Usłyszymy ponadto recitale Krzysztofa Książka, laureatów 24. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni oraz koncerty uczniów szkoły muzycznej.

 

Galeria: